Jak skutecznie zintegrować się w Norwegii?

Jak skutecznie zintegrować się w Norwegii?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak przeprowadzić się do Norwegii i dobrze zintegrować się z nową karierą, kulturą i życiem codziennym w branży motoryzacyjnej.

Mechanik w nowym kraju. Nowa praca w branży motoryzacyjnej w Norwegii. Rozpoczęcie nowego życia może być jednocześnie ekscytujące i zniechęcające. Wiesz, co masz, ale nie wiesz, co przyniesie przyszłość. Jednak zdobycie pierwszej pracy w branży motoryzacyjnej w Norwegii oznacza, że jest to Twoja szansa na nowe, lepsze życie. I to nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twojej rodziny.

WiiSDA chce, abyś cieszył się tą szansą i przyjął nowe możliwości jako mechanik  samochodowy w Norwegii. Chociaż powinieneś dać sobie czas na przyzwyczajenie się do nowego kraju, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci szybko i dobrze zintegrować się z norweskim społeczeństwem.

Norweskie społeczeństwo zbudowane jest na:

✓ zaufaniu,
✓ spójności,
✓ niewielkich różnicach i
✓ szansach dla wszystkich

Aby to chronić, musimy zapewnić sobie społeczność, w której jest miejsce na różnorodność oraz poszanowanie podstawowych wartości i norm, na których zbudowane jest nasze społeczeństwo.

Dobry proces integracji i sprawnie funkcjonujące społeczeństwo wymagają wspólnego zrozumienia norweskiego społeczeństwa i kultury. Jak więc można rozpocząć poznawanie norweskiego stylu życia?

✓ Odwiedzać norweskie muzea
✓ Oglądać norweskie seriale i filmy
✓ czytać lub słuchać norweskich książek lub blogów o norweskiej kulturze i społeczeństwie

Przed przeprowadzką możesz również dowiedzieć się o bardziej praktycznych aspektach, ponieważ może to przygotować Cię na to, czego możesz się spodziewać i pomóc uczynić przeprowadzkę prostszą i mniej stresującą:

PROSZĘ PRZECZYTAĆ TUTAJ

Jak szybciej zintegrować się w pracy?

WiiSDA zawsze zachęca autoryzowane seriwsy do wyznaczenia dla Ciebie osobistego mentora. Z naszego doświadczenia wynika, że gdy masz w garażu mentora, którego rolą jest pomoc w procesie aklimatyzacji w nowym miejscu, czujesz się bardziej mile widziany, doceniany, mniej zestresowany i znacznie szybciej się integrujesz. Co możesz zrobić, aby przyspieszyć proces integracji:

✓ Obserwuj, jak miejscowi mówią, zachowują się, żyją.
✓ Dołączaj do różnych osób podczas przerwy na lunch, aby poznać zespół
✓ Pytaj ludzi o ich hobby i zainteresowania, może pokrywają się z Twoimi
✓ Zadawaj pytania wyjaśniające, jeśli coś nie jest jasne w zadaniu. Komunikuj się – nie zakładaj, to dobra zasada!

Jak szybciej zintegrować się z norweskim społeczeństwem?

Wykorzystuj okazje do zwiedzania miasta, lokalnej dzielnicy i okolic. Ponadto, przebywanie z mieszkańcami pomoże Ci się szybko zintegrować. Łatwym sposobem na to jest dołączenie do lokalnego sportu lub aktywności, takiej jak piłka nożna, wędkarstwo, turystyka lub inne zainteresowania. Wiele garaży organizuje zajęcia zewnętrzne dla swoich zespołów. Podczas przerwy obiadowej w warsztacie warto skorzystać z okazji i dowiedzieć się, jakie są dostępne lokalne zajęcia, a następnie zapytać czy można do nich dołączyć.

Oczywiście nauka języka norweskiego jest kluczem do udanej integracji w Norwegii. Zajmie to trochę czasu i ciężkiej pracy, ale możemy zapewnić, że to się opłaci! Dlaczego?

✓ Możesz porozumiewać się w lokalnym języku
✓ To pomoże Ci
✓ Pomaga w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich z mieszkańcami i współpracownikami
✓ Pokazuje mieszkańcom, że cenisz ich kulturę i chcesz się do niej dostosować
✓ I nie zapominaj, że znajomość języka norweskiego znacznie zwiększy Twoje szanse na awans zawodowy w przyszłości.

Co robić dalej?

Nawet jeśli jeszcze nie przeprowadziłeś się do Norwegii, czekasz na datę rozpoczęcia pracy, zacznij czytać lub oglądać filmy i seriale o Norwegii, zapisz się do darmowej aplikacji do nauki języka norweskiego i zacznij ćwiczyć język. Może masz już znajomego, który z powodzeniem odnalazł się w Norwegii? Skontaktuj się z nim i zapytaj, co pomogło mu szybko przystosować się do norweskiego stylu życia.

Udostępnij artykuł
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe informacje